Učení cirkusem

Náš dětský domov se v letošním roce zapojil do nového projektu „Učení cirkusem“ nebo také „Happy brain“. Tento projekt je financován z projektu Ministerstva kultury. V projektu budeme aplikovat cvičení inspirovaná žonglováním, akrobacií a tancem. Zaměříme se na rozvoj koordinace, motoriky a prostorové orientace. Skrze tělo stimulujeme mozkovou aktivitu a kognitivní dovednosti, čímž podpoříme proces učení. Podstatnou součástí celého procesu je radost a hra, kterou nese fyzická aktivita, ale i cirkus sám. Vnitřní motivaci k účasti na cvičeních budeme také zvyšovat skrze vytváření prostoru k vlastní tvorbě a nacházení vlastního jedinečného materiálu v rámci cvičení. Velká variabilita cvičení umožňuje práci jednotlivců, dvojic i skupin. (podpora fantazie, kreativity a soc. vazeb).

Existují studie (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9222273/) dokazující pozitivní dopad žonglování na neuroplasticitu mozku. Naše cvičení nevyžadují na začátku vysokou dovednostní úroveň. Intenzivní stimulace mozku dosáhneme i prostým předáváním předmětu z ruky do ruky.

Naše cvičení vycházejí ze studia fungujících systémů (př. Brainball). V základu jde vždy o rozvoj koordinace a motoriky. Zvyšování úrovně obou schopností budeme dosahovat dvěma cestami:
– rytmus (zlepšení pozornosti, paměti). Kombinace kroků a pohybů rukou a manipulace objektu (př. míčky) s důrazem na křížení osy těla (propojení L a P hemisféry mozku). Obtížnost cvičení se bude postupně zvyšovat, abychom neztráceli pozornost žáků.
– rovnováha – posílení uvědomění těla v prostoru a zlepšení pozornosti skrze zlepšení rovnováhy.
Procesu bude přítomný speciální pedagog, se kterým budeme upravovat a monitorovat průběh a dopady projektu na žáky. Širší dopad cvičení budeme sledovat ve spolupráci s ostatními vychovateli.
Naší ambicí je vytvoření jedinečného, fungujícího systému, který komplexně podpoří schopnost se učit, zlepší klima ve skupině, sociální vazby a wellbeing dětí.